זוגיות ~ חשבונות הבנק הסודיים של בני הזוג שלכם

חשבונות הבנק הסודיים של בני הזוג שלכם...

קרה לכם שהרגשתם שבן או בת הזוג שלכם מנהלים פנקס חשבונות של כל הדברים החיוביים והשליליים שעשיתם להם? שהם "רושמים" בו הכל ובעת מריבה הם פשוט שולפים את כל הזיכרונות האלו נגדכם? אתם לא מדמיינים. באמת יש להם פנקס כזה !לכולנו יש.גם אם אתם לא מודים שהוא קיים.

גם אם את בת הזוג הכי זורמת וקלילה ואתה הגבר הכי מפרגן ודברים עוברים לידך - יש לכם "פנקס" אומנם דמיוני. כזה המאופסן באיזו מגירת זיכרונות במוח ובפנקס הזה כולנו עורכים רשימות, לזכות או לחובה, של כל מי שאנחנו באים אתו במגע. אך לבני זוג יש לנו פנקס מיוחד שאנחנו שולפים כשבני הזוג עשו למעננו משהו נפלא וגם כשנעשה לנו עוול, הכעיסו אותנו או פישלו.

שמתם לב שבמריבות צפים לנו פתאום זיכרונות ועולות לנו דוגמאות מהעבר? זה אומר שהפנקס נפתח.

לטענת חוקרים בתחום הרגשות בני אדם מנהלים "בנק רגשות", וכמו בכל חשבון בנק יש בו פלוס, מינוס והלוואות צוברות ריבית. אלו, הן ההלוואות הכי גרועות, בדיוק כמו בתחום הפיננסי. כי הריבית הרגשית ב"בנק הרגשות" היא אפילו יותר גבוהה מאשר בשוק האפור.

 

איך זה עובד?

כל התנהגות חיובית (שאתם או בני הזוג מפרשים אותה ככזו) כמו: מחמאה, הקשבה, הבנה, התחשבות, תמיכה, התנהגויות מחזקות אמון, התנצלות וכדומה, נתפסת בעיני בן הזוג כ"הפקדה" ב"בנק הרגשות".

התנהגות שנתפס כשלילית, לעומת זאת, כמו: חוסר תשומת לב, שיפוטיות וביקורתיות מצד בני הזוג, גילויי חוסר כבוד, היעדר התחשבות, אי הקשבה, אי עמידה בהתחייבויות, התנהגויות מערערות אמון  וכדומה היא בעצם "משיכה מחשבון הבנק הרגשי".

חשבון הרגשות שלנו מתנהל בדיוק כמו העובר ושב. תמיד כדאי לשמור על איזון והכי טוב שתהיה לכם יתרה גבוהה בחשבון שלכם שמתנהל אצל בני הזוג. בבנק כשמושכים יותר מאשר מפקידים הפקידה מתקשרת לגעור או שפשוט בולעים לכם את הכספומט. אך במערכות יחסים זה בא לידי ביטוי בתסכול, מרמור, ניכור ומריבות קשות.

 

כדי לשמור על איזון ויתרה ב"בנק הרגשות" של הצד השני יש כמה כללים:

הראשון, לשמור על יחס של אחד לחמש לטובת ההפקדות. להפקיד יותר התנהגויות שנתפסות בעיני בני הזוג כחיוביות מאשר למשוך מהחשבון - באמצעות התנהגויות שליליות ולא מקובלות.

 

הכלל השני, להתנהגויות השונות יש ערך, מעין "ניקוד" בהתאם לסולם הערכים האישי והציפיות מבן הזוג. למשל, ארגנת לבת הזוג ערב רומנטי - בישלת לה ארוחת ערב ואפילו ניקית אחריך קיבלת 1200 נקודות. לעומת זאת, שכחת את יום ההולדת שלה משכת 5000 נקודות והנה אתה במינוס והמאמצים שלך במטבח מהשבוע שעבר התפוגגו אי שם במינוס שצברת. כל אחד מכיר היטב את מערכת הערכים של בן הזוג שלו ויודע אלו התנהגויות עשויות לתרום ואלו ליצור "משיכה"  גבוהה מאוד מהחשבון הרגשי של בן הזוג ואם לא אז כדאי שתבררו ותתאמו ציפיות.

 

הכלל השלישי הוא שמסתבר שדווקא "ההפקדות" הקטנות והיומיומיות הן אלו שהכי מוערכות בעיני בני זוג. ולאלו יש את ההשפעה הגדולה ביותר עלינו כי הן בונות ומבססות את מערכת היחסים הרגשית בין בני זוג לאורך זמן: מילה טובה, מבט מלטף,  ביטויי הערכה, פרגון - אלו משמעותיים לאין שיעור מהפקדה אחת גדולה, כמו סוף שבוע ברובע הכי רומנטי בפריז (למרות שאפשר ומומלץ גם וגם). אך אם אתם מתעלמים, משקרים, לא תומכים מספיק ולא מפרגנים, גם הפיצוי הכי פומפוזי לא יפצה על כך. בדיוק כמו בשיר של יהודית רביץ (מילים: יעקב גלעד): "לא פעם זה קשה, אבל לרוב מילה טובה... מיד עושה לי טוב, רק מילה טובה או שתיים לא יותר מזה". "הפקדות" נוספות בעלות ערך הן עמידה בהתחייבויות ובהבטחות, יושרה וכנות, התנצלויות מעומק הלב.

 

אז בפעם הבאה שבן או בת הזוג מתפרצים עליכם סתם ככה בגלל שלא עניתם להם לטלפון או השארתם את הגרביים בסלון, תדעו שזה לא באמת "סתם ככה"...יש לזה רקע מוקדם ואתם כנראה במינוס.

מריבות קטנות שיוצאות מפרופורציות מעידות לא פעם על תסכול עמוק יותר. לכן כדאי שתבדקו את עצמכם אולי משכתם יותר מדי מהחשבון ולא שמתם לב.

‏​

 

שרון רוזנבלום פסיכותרפיסטית CBT ילדים, נוער ומבוגרים, יועצת זוגית. מושב שחר.

טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי - טיפול במחשבות טורדניות, טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי חרדה בדרום,  טיפול ב-OCD, טיפול בהתקפי זעם ושליטה בכעסים, טיפול בהערכה עצמית נמוכה, סיוע במימוש פוטנציאל, התמודדות עם מתח ולחץ נפשי, טיפול בקשיים רגשיים-ילדים, נוער ומבוגרים,  אימון קשב וריכוז,  ייעוץ זוגי, טיפול זוגיות, הדרכת הורים, גישור גירושין

 

ייעוץ זוגי בדרום,  טיפול זוגי אשקלון, יועצת זוגית אשקלון, מטפלת זוגית ואישית בדרום, טיפול זוגי קרית גת, טיפול CBT בדרום, cbt אשקלון, cbt נתיבות, cbt קרית גת, cbt שדרות, טיפול בחרדה אשקלון, טיפול בחרדה קרית גת, מטפלת cbt דרום,  cbt אשקלון, cbt אשקלון, טיפול רגשי ילדים אשקלון, טיפול רגשי קרית גת, טיפול OCD ילדים, טיפול בחרדות ילדים, טיפול קצר מועד, מטפלת CBT מוסמכת, טיפול במשברים, טיפול בדיכאון אשקלון, טיפול נפשי אשקלון, טיפול נפשי שדרות, טיפול התנהגותי קרית גת, 

 ‎ ​

פסיכותרפיה וייעוץ זוגי ומשפחתי דרום