‎‎‎  

 

טיפול טבעי ממוקד ויעיל

במחשבות טורדניות 

וב-OCD הפרעה אובססיבית-כפייתית

אין צורך לסבול!

    בראשם של בני האדם חולפות עשרות אלפי מחשבות ביום,    ברוב המקרים הן חולפות ומתפוגגות.

כאשר מחשבות מסוג מסוים חוזרות על עצמן ומטרידות את האדם באובססיביות, ללא יכולת שליטה או הרגעה עצמית, הן פוגעות באיכות החיים ובתפקוד יומיומי.

מחשבות חודרניות וטורדניות יכולות להקשות על התפקוד היומיומי, לפגוע ביכולת הקשב והריכוז, לגרום לקשיים רגשיים-עצבנות, תחושת ייאוש, חרדה ודיכאון. לגרום לקשיי שינה והירדמות ולגרום להימנעות מפעילויות שונות שעלולות להגבירן או מהסתגרות מפני הסביבה.

 

למאבק במחשבות טורדניות ואובססיביות ובטקסים הכפייתיים יש מחיר לא פשוט בתחומי החיים השונים:  בלימודים בחיים החברתיים, בזוגיות ובעבודה. 

 

העיסוק בניסיון להתמודד עם מחשבות טורדניות מטריד כשלעצמו ואף שואב אנרגיה, מקשה לעיתים להתרכז ולעסוק בפעילויות רצויות ומהנות  ועלול להיות מתיש ומתסכל.

 

הסובלים ממחשבות טורדניות עם טקסים נראים או בלעדיהם, עסוקים לעתים גם בהסתרת הקושי עמו הם מתמודדים ולעיתים הסביבה הקרובה מתקשה להבין את הניתוק ואת ההתכנסות העצמית, הנתפסת לא פעם כדחייה והסתגרות מפניהם.

 

הקשיים המשמעותיים בהתמודדות עם מחשבות אובססיביות וטקסים הם אומנם הזמן והמשאבים הפנימיים הרבים שמושקעים במחשבות ובניסיון להימנע מהן אך גם בהתמודדות עם אופיין ועם התוכן הלא נעים שהן מעלות.

התכנים של המחשבות האובססיביות שונים מאדם לאדם, אך לרוב הם מעוררים חרדה, קושי לשאת אותן ואת חוויית אי הוודאות שהן יוצרות, האשמה וביקורת עצמית, שיפוטיות וכעס עצמי.

כל אלו  מעוררים מתח וחרדה ומחזקים עוד יותר את שטף המחשבות הלא נעימות.

 

 

המחשבות הטורדניות שונות מאדם לאדם. אך לכל המחשבות החודרניות משותף אופיין האובססיבי, אשר מעורר מצוקה, הצפה רגשית, תחושת היעדר שליטה בהן ואף חרדה מהתוכן שלהן המעורר אי נוחות, שיפוטיות עצמית ואף ערעור הביטחון העצמי אודות המוסריות העצמית:

 

  •  מחשבות טורדניות המאופיינות בדאגה, חרדה וחשש מתמיד ממצבי חיים.
  • שחזור אובססיבי של אירועים שקרו וניתוחם - באופן שלילי.
  •  מחשבות טורדניות על אדם - קרוב או רחוק. 
  • מחשבות חוזרות ונשנות על מוות ופחד ממוות.

  • ROCD - מחשבות טורדניות בהקשר לקשרים רומנטיים ומערכות יחסים - כוללות עיסוק מרובה ובדיקה אובססיבית של התאמה ועוצמת רגשות כלפי בן או בת הזוג.
  • מחשבות שליליות בעלות אופי מיני - פגיעה מינית או בגידה.
  • מחשבות אובססיביות בעלות אופי אגרסיבי ואלים - פגיעה באדם (מוכר או זר), מעשי אלימות שונים.
  • מחשבות פולשניות בעלות תוכן דתי, חילול קודש, חשש מאלוהים ועוד.

 

הפרעה טורדנית כפייתית יכולה להופיע עם התנהגויות כפייתיות (נראות לעין) או עם טקסים מחשבתיים כפייתיים שמטרתם, לכאורה, להפחית את החרדה ואי הנוחות שהמחשבות מעוררות. אך אלו רק משמרים את מעגל המחשבות > מתח וחרדה > טקס או מחשבה שנועדה להרגעה > הקלה רגעית וחוזר חלילה.

 

טקסים של OCD יכולים להיות התנהגותיים ונראים לעין - בדיקת חפצים, תנועות חוזרות, תלישת שיער. או שהם מתרחשים במחשבה בלבד. דוגמת: שאלה-תשובה, נדרים שונים, שחזור אובססיבי של אירועים, חזרה על מילים בראש ועוד.

 

חשוב להבין כי הפחד מהמחשבה הוא שיוצר את המצוקה ולא תמיד המחשבה עצמה. 

כי אם המחשבה הייתה בעלת תוכן נעים לא היינו חשים שהיא טורדנית או מפריעה לחיינו.

גורמים נוספים למצוקה, ללחץ ולמתח הן מידת האמונה של האדם במחשבה ובתוכן שלה ובמה שעצם קיומה מעיד עליו כאדם.

 

טיפול CBT ממוקד הוכח כטיפול היעיל ביותר עבור מחשבות טורדניות ו- OCD

ניתן לשלב עם טיפול תרופתי ובלעדיו. 

הטיפול מאפשר להפחית את מידת ההתעסקות במחשבות הטורדניות והטקסים, להפחית את הופעתן של המחשבות הטורדניות ואת אופיין ומאפשר רכישת כלים וטכניקות להרגעה וניהול עצמי וליצירת אורח חיים משוחרר מחרדה ומטקסים מגבילים והימנעויות.

 

אשמח לסייע גם לכם לחוות הקלה ואיכות חיים,

להתמודד ולטפל ב-OCD ובמחשבות טורדניות, הזמן הכי טוב להרגיש טוב הוא עכשיו.

דברו איתי, שרון רוזנבלום 

054-4546688

 

קבלת קהל:

קליניקה בגדרה  ~ קליניקה במושב שחר (איזור דרום בין אשקלון לקרית גת)

 

 

 

‏​

 

שרון רוזנבלום פסיכותרפיסטית CBT ילדים, נוער ומבוגרים, יועצת זוגית. מושב שחר.

טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי - טיפול במחשבות טורדניות, טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי חרדה בדרום,  טיפול ב-OCD, טיפול בהתקפי זעם ושליטה בכעסים, טיפול בהערכה עצמית נמוכה, סיוע במימוש פוטנציאל, התמודדות עם מתח ולחץ נפשי, טיפול בקשיים רגשיים-ילדים, נוער ומבוגרים,  אימון קשב וריכוז,  ייעוץ זוגי, טיפול זוגיות, הדרכת הורים, גישור גירושין

 

ייעוץ זוגי בדרום,  טיפול זוגי אשקלון, יועצת זוגית אשקלון, מטפלת זוגית ואישית בדרום, טיפול זוגי קרית גת, טיפול CBT בדרום, cbt אשקלון, cbt נתיבות, cbt קרית גת, cbt שדרות, טיפול בחרדה אשקלון, טיפול בחרדה קרית גת, מטפלת cbt דרום,  cbt אשקלון, cbt אשקלון, טיפול רגשי ילדים אשקלון, טיפול רגשי קרית גת, טיפול OCD ילדים, טיפול בחרדות ילדים, טיפול קצר מועד, מטפלת CBT מוסמכת, טיפול במשברים, טיפול בדיכאון אשקלון, טיפול נפשי אשקלון, טיפול נפשי שדרות, טיפול התנהגותי קרית גת, 

 ‎ ​

פסיכותרפיה וייעוץ זוגי ומשפחתי דרום