טיפול בדיכאון ודכדוך אחרי לידה

לידה הוא אירוע משמעותי ומשנה חיים עבור שני בני הזוג.                        לידת ילד ראשון בעיקר דורשת הסתגלות של כל המערך המשפחתי - של האם והאב הטריים (התמודדות רגשית וטכנית) וגם של המשפחה המורחבת (גבולות, התערבות מול מעורבות וסיוע). אך דיכאון אחרי לידה אצל האם יכול להופיע גם בלידות שלאחר מכן וכן בכל קבוצת גיל, מוצא, השכלה או מצב כלכלי.                                                                                חשוב לדעת כי דיכאון לאחר לידה היא תופעה שקיימת גם בקרב אבות (אומנם בשכיחות נמוכה יותר).

 

אל מול השמחה הגדולה וההתרגשות ישנם קשיים והתמודדויות פיזיות ורגשיות שלא היו מוכרים עד כה. 

מרבית הנשים חוות דכדוך לאחר הלידה (כתופעה חולפת) בשל שינויים מהותיים באורח החיים ובסדר היום ושהייה מרובה בבית, הפחתה בשעות השינה, שינויים גופניים והורמונליים, ציפיות ולחצים מהסביבה ונטייתם להתערבות יתר (בעיקר של המשפחה המורחבת), ציפיות מהעצמי,

 

לידה יוצרת שינויים משמעותיים בקשר הזוגי ומלווה לעתים בתחושת בדידות אצל האם בשל הקושי של בן הזוג בהבנת המצב החדש בבית והסתגלות אליו ואצל האב משום שאינו זוכה לאותה תשומת לב כבעבר. לאחר הלידה היולדת לעתים נשכחת משום שמרבית תשומת הלב ממוקדת ברך הנולד ובצרכיו. האם אף חשה שצרכיו של תינוקה קודמים לשלה ומתעלמת מהסימנים.               

 

חווית הלידה אף היא משמעותית מאוד עבור מצבם הנפשי של שני בני הזוג ובעיקר עבור היולדת. לידה קשה וטראומתית יכולה להקשות על האם לחזור לשגרה ללא עיבוד החוויה הקשה.

לתמיכה ולרגישות מהסביבה הקרובה בכל לידה יש משמעות רבה - לא רק בסיוע פיזי אלא גם בעידוד ועיבוד רגשי ותפיסתי של חוויית הלידה וקבלת השינויים בחיי האישה - שינויים שמשפיעים על התפתחותה בתחומים שונים בשל הפניית המשאבים לטיפול בתינוק.

 

תסמינים של דכדוך טבעי לאחר לידה יכולים להתגבר ולהימשך אף חודשים, בהיעדר טיפול ותמיכה מתאימה: עייפות מתמשכת, הפרעות שינה או אכילה (עלייה או ירידה דרסטית במשקל), מצב רוח ירוד לאורך היום, בכי תדיר וממושך ותחושת עצבות ומועקה, רגשות אשמה קבועים ומחשבות וביטויים של כישלון וחוסר ערך, עצבנות וכעס, תחושת ייאוש וחוסר תקווה, איבוד עניין בטיפוח עצמי והיעדר הנאה בתחומי עיסוק אהובים מהעבר, קשיים בריכוז, בלבול וקושי בקבלת החלטות, פעילות יתר או פסיביות, מחשבות טורדניות, דאגנות יתר וחרדה כלפי התינוק או חוסר עניין בו ובצרכיו, פחד להישאר עם התינוק לבד, מחשבות על מוות או אובדנות ואף מחשבות על פגיעה בתינוק.

 

מחקרים מצאו כי בישראל אחוז הנשים שלקו בדיכאון אחרי לידה הוא הגבוה בעולם.

הסיבה היא שישראל נחשבת למדינה המערבית שבה אחוז הילודה הגבוה מבין מדינות ה-OECD אך גם אחוז האימהות המשכילות והעובדות גבוה בישראל, אל מול יתר מדינות העולם.

אמהות ישראליות נתונות יותר תחת קונפליקט תפקידים ולחץ יומיומי.

 

נתונים אלו מעמידים אימהות בישראל תחת לחצים רבים. מצד אחד, תפיסת האימהות כתפקיד חשוב ומשמעותי ולעתים אף מרכזי בחברה הישראלית. מצד שני, הציפיות החברתיות מן האם היולדת לשוב לעבודתה בהקדם לאחר הלידה - בין אם לסייע בפרנסת המשפחה או מתוך לחץ פנימי וסביבתי למיצוי הפוטנציאל האישי שלה.             

נורמה חברתית זו אל מול היעדרן של מסגרות מקצועיות ואמינות דיין לטיפול בתינוק בחודשי חייו הראשונים עלולות אף הן להגביר את הקונפליקט הפנימי של האם, להגביר את הלחץ הנפשי, הדאגה והחרדה וכן לעורר תחושות אשם ותפיסה עצמית של כישלון ולהגביר מצוקה נפשית.

 

השיח החברתי, מעודד היום יותר מתמיד, נשים אחרי לידה להודות בפני עצמן ובפני הסביבה בקשיים שלהן - הפיזיים והרגשיים.

אפשר וחשוב לטפל בדיכאון אחרי לידה.

             

אל תתמודדי לבד! שתפי את קרובייך ופני לקבל סיוע.

אשמח ללוות אותך לחוויית חיים טובה יותר,  שרון

 

קבלת קהל: קליניקה בגדרה (איזור שפלה) ~ קליניקה במושב שחר (איזור דרום בין אשקלון לקרית גת)

054-4546688

 

 

 

 

‏​

 

שרון רוזנבלום פסיכותרפיסטית CBT ילדים, נוער ומבוגרים, יועצת זוגית. מושב שחר.

טיפול CBT קוגניטיבי התנהגותי - טיפול במחשבות טורדניות, טיפול בחרדות, טיפול בהתקפי חרדה בדרום,  טיפול ב-OCD, טיפול בהתקפי זעם ושליטה בכעסים, טיפול בהערכה עצמית נמוכה, סיוע במימוש פוטנציאל, התמודדות עם מתח ולחץ נפשי, טיפול בקשיים רגשיים-ילדים, נוער ומבוגרים,  אימון קשב וריכוז,  ייעוץ זוגי, טיפול זוגיות, הדרכת הורים, גישור גירושין

 

ייעוץ זוגי בדרום,  טיפול זוגי אשקלון, יועצת זוגית אשקלון, מטפלת זוגית ואישית בדרום, טיפול זוגי קרית גת, טיפול CBT בדרום, cbt אשקלון, cbt נתיבות, cbt קרית גת, cbt שדרות, טיפול בחרדה אשקלון, טיפול בחרדה קרית גת, מטפלת cbt דרום,  cbt אשקלון, cbt אשקלון, טיפול רגשי ילדים אשקלון, טיפול רגשי קרית גת, טיפול OCD ילדים, טיפול בחרדות ילדים, טיפול קצר מועד, מטפלת CBT מוסמכת, טיפול במשברים, טיפול בדיכאון אשקלון, טיפול נפשי אשקלון, טיפול נפשי שדרות, טיפול התנהגותי קרית גת, 

 ‎ ​

פסיכותרפיה וייעוץ זוגי ומשפחתי דרום